8 PRAVILA ZA ZDRAVIJI ŽIVOT

8 PRAVILA ZA ZDRAVIJI ŽIVOT

Ovih osam pravila uveliko će vam popraviti pamćenje i održati raspoloženje, a i tijelo se neće ljutiti na vas.

1. Jedite jaja za doručak

Konzumirajući jaja za doručak, postičemo mozak na bolji rad. Proteini u žumancetu povećavaju nivo aminokiselina u krvi koje su ključne za lučenje serotonina i dopamina, hormona u organizmu koji su zaduženi za dobro raspoloženje. Jaja još sadrže i holin, hranjivu materiju za koju se vjeruje da poboljšava pamćenje.

2. Koristite začine

Pripremajte hranu dodajući joj kurkum. Kurkumin, glavni sasstojak kurkume, poboljšava pamćenje, umanjuje pad kognitivne sposobnosti u starijem dobu i ublažava depresiju.

3. Konzumirajte zdrave masti

Mozak sadrži oko 60% materije koja se sadrži od masti, najviše omega-3. Omega-3 masti poboljšavaju koncetraciju, pamćenje i raspoloženje. 
Omega-3 masti možemo naći u ribi, lanenom sjemenu, sjemenkama čije i orasima. Postoje još i mononezasićene masti a koje su takodje zdrave masti i nalaze se u maslinama i avokadu.

4. Fermentišite hranu

Mozak i crijeva su povezani sićušnim mikrobima koji žive u crijevima. Ove bakterije stvaraju neurotransmitere i aminokiseline koje utiču na mozak kontrolišući upale i lučenje hormona. Konzumirajući fermentisanu hranu, kao što su jogurt, kefir i kisali kupus možemo povećati nivo crijevnih mikroba, a koji imaju pozitivan uticaj na raspoloćenje i ponašanje.

5. Jedite zelje

Zelje kao što su špinat, kelj, brokule...prestavlja odličnu hranu za naš mozak. Zelje je takodje dobar izvor magnezijuma, koji pomaže da se um i tijelo umire kada su pod stresom.

6. Budite naspavani

Dok spavamo naše tijelo se oporavlja i tada se obnavljaju moždane ćelije. Dokazano je da san doprinosi rastu neurona u dijelu mozga koji reguliše pamćenje.

7. Trenirajte mozak

Što više zadajemo izazova našem mozgu, on stavra sve više neuralnih veza. S toga pročitajte neku komplikovanu knjigu, učite novi jezik ili krenite se baviti nekim novim sportom. Unaprjedjene sposobnosti mozga  jesu aktivnosti na koje se mora fokusirati.

8. Budite aktivni

Da bi unaprijedili zdravlje mozga potrebno je vježbati samo 30 minuta dnevno. Vježbe kao što su hodanje, trčanje i plivanje mogu povoljno da utiču na hormon rasta mozga, čime usporavaju gubitak pamćenja i stimulišu razvoj novih moždanih ćelija.

Primjedbe